Guidad barntur i Limhamns kalkbrott

För många miljoner år sedan var Limhamns kalkbrott en plats där det bland annat simmade hajar och krokodiler. Häng med på en guidad tur anpassad för barn (bara barnen behöver anmälas). Under en kortare guidning på ungefär 45 minuter berättar guiderna om många spännande saker med kalkbrottet

Vad är ett kalkbrott och vad använder man kalken till? Du får veta mer om varför kalkbrottet nu är ett naturreservat och vad det finns för djur och växter här. För 66 miljoner år sedan fanns det dinosaurier på denna plats som kan ha blivit fossil som finns i kalkstenen.

Barnen behöver ha vuxen medföljare som ansvarar för barnet.

Under senhöst och vintern har vi guidade turer för barn men då inte med att leta fossil eftersom det blir för kallt.

Turen varar i ca 45 minuter (det går inte att avvika från guidningen eftersom Limhamns kalkbrott är ett stängt naturreservat).

Vi ses vid grinden ner till Kalkbrottet, nära det lilla vattentornet. Adressen är Kalkbrottsgatan 114 (den står inte utskriven på vägen men fungerar bra på t.ex Google maps), mitt emot kortsidan på Hammars park.

Det finns ingen toalett i eller vid kalkbrottet. Toalett finns i Hammars park, vid Toftängsgatan nära temalekplatsen.

Hundar får inte följa med. Rökning är inte tillåten i kalkbrottet.

Cykelparkering och bilparkering finns.

Det går att åka kollektivt till kalkbrottet. Det finns tre busshållplatser i närheten: Sibbarpsvägen, Hammars parkväg och Annetorp. Det tar ca 10 minuter att gå från busshållplatserna.
Skånetrafikens reseplanerare

  • Kommentar : OBS! Endast barnen ska anmälas, inte vuxen medföljare.
    Plats : Limhamns kalkbrott, Kalkbrottsgatan 114, Limhamn
    Datum : lördag 16 december
    Tid : 10:00
    Priser :
    • Entré: 10 kr
    Platser kvar: Platser finns
    Boka / Köp Förköpet stänger: 2023-12-16 08:00
  • Kommentar : OBS! Endast barnen ska anmälas, inte vuxen medföljare.
    Plats : Limhamns kalkbrott, Kalkbrottsgatan 114, Limhamn
    Datum : lördag 16 december
    Tid : 11:00
    Priser :
    • Entré: 10 kr
    Platser kvar: Platser finns
    Boka / Köp Förköpet stänger: 2023-12-16 09:00