Meny
Välkommen till Kulturcentralen.
Vi finns i Malmö och säljer biljetter till arrangemang och tipsar om kulturliv.
Logga in
Hem
Arrangemang
Arrangörer
Kategorier
Alla
Teater
Dans
Konst
Musik
Litteratur
Ungdom
Barn
Picknickföreställning
Festival
Utställning
Föreläsning
Övrigt
Historia
Standup
Guidad tur
Natur
Opera
Performance
Smakprovning
Show
Wellness
Humor
Nycirkus
Österlen
Musikal
Workshop
Presentkort
Arrangörsinlogg
Arrangörsinfo
Om oss
Kontakta oss
Vanliga frågor
Varukorg
Logga in på Mina Biljetter / Skapa konto
Kalendarium
Se kalendarium
Föregående
mars 2024
Nästa
mån
tis
ons
tor
fre
lör
sön
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye – Cohen på jiddisch
Cavalleria Rusticana
Mezzoforte (ISL)
Bukettbinderi (Workshop)
Victoria dansar! Minyo Crusaders (JP) - Inställt
Trädvandring i centrala Malmö
Mames Babegenush (DK)
Oslipat med Anton Magnusson, Simon Gärdenfors m fl
This Is Svanholm – 25 år med Svanholm Singers
Kompaniet Live på Palladium 7/4
Swan lake solo - av Olga Dukhovnaya
Louise och Julia Live
Examensproduktion #1 Månen och de andra planeterna
Sagan som Rymde
Historisk visning av Torups slotts paradvåning
Chokladprovning Limhamn
Skapa pappersblommor med Nora Nordin
Det Blev Handgemäng
Från Thomas Di Leva till David Bowie
Boltes Feta Show
Familjelördag - Spökfarfar
Karl-Martin Almqvist Ababhemu Quartet
WORKSHOP MED VIKTOR OCH JOHANNA FRÖJD!
The Gothenburg Combo med Pernilla Augus
Iiris Viljanen & Stina Ekblad
Höna hittar hem
Olli Soikkeli (FIN) & Cesar Garabini (BRA)
Fladdermöss i Pildammsparken
Deep Etude - Alma Söderberg
Simhall till Konsthall Ystad Arena Bad
Midnattsdopp - Påsk edition
Wildie
Elina Du Rietz ”Vuxenlekar”
Allt det bästa med Fröken Elvis
2gether feat. Ara Dinkjian
Lill-lördag på Palladium – Sofie Asplund, sopran & Magnus Svensson, piano
DRAMA SLAM
TaraTeatern ger SVEK av Harold Pinter
Duo SolRoos spelar renässansmusik på Torups slott
En stackars liten haj - Obanteatern
PLATTFORM
Medlemskap i Jazz i Malmö
The Promised Band - The Bruce Springsteen tribute
Matkaravan – Säsongskaravan i Saluhallen
Sagan om Rödluvan
Tonsättarporträtt: Staffan Storm
Upptäck Victoria! - Forsling&Hauch
Familjekonsert - Sjung med Maja och kaninen!
Carl Bagge
Picknickkonsert med Spårvägens Musikkår
Fåglar i Limhamns kalkbrott
Oslipat med Anders Ankan Johansson m fl
Smakpromenad genom Rosengård!
Festen - av Viktor Fröjd
Flow
Candide
Svante Söderqvist Trio
Romantiken
LOST ACTION - Julia Kraus
Flyttfåglar och våtmarksfåglar i Spillepengen
David’s Angels med Linnea Jonsson
MAX- Pjäsen om bollen, bilen och lampan
Matkaravan på Möllan
Focus (NL)
Harmonica Showdown
Norrbotten Big Band möter Linnea Henriksson
Fladdermussafari i Hammars park
Victoria dansar! Ole Børud (NO)
Kaisa's Machine (FIN/US)
Adventspyssel - Julkransbindning i Torup (Workshop)
Gigambitus
Familjedag med Aufguss Alchemy
ALLSÅNG 100 ÅRS HITS!
Oslipat pratar om sopor
Sällskapet pres. Diane Emerita med gäster (SE) LIVE
Summerdreams
Teprovning på Tehuset Shiva
Allsångssommar med Astrid Lindgren allsång med piratorkestern
Ecstatic Ensemble med Malena Ernman
Tillsammans
Fjäriln vingad syns på Haga - Movitz resa genom Fredmans Epistlar av Bellman
Nils Berg Cinemascope :Plays Religion + Support: Yegor Zabelov (BLR)
Relationsshowen
David Urwitz
Musica Vitae och Lorenza Borrani, violin
Hazmat Modine (US)
När Åkes mamma glömde bort - Påsklovsteater
ALLA HETER KNUT
Sveriges Sydligaste Allsång
Världspoesidagen i Malmö 2024
Smaktur, Malmö (promenad, cykel, buss)
Barntur i Limhamns kalkbrott - Leta fossil
Nani Noam Vazana (ISR)
Babyrytmik
Gilbert Holmström Quintet
232 Strängar - releasekonsert!
Den Förbjudna Fruktkolan
Dominic Miller (ARG)
Flickan utan ansikte
Från slottsköket till Friherrinnans bord
Jag är inte rädd
Oslipat SÄSONGSKORT våren 2024
Oslipat med Kirsty Armstrong, Jonas Strandberg m fl
Muddy What? (DE)
Medborgarskolans dansuppvisning
Trädvandring runt Möllevången
Cumbian Colors
Lidija Dokuzovic Trio & Sounno d’Ajere
Regalskeppet Vasa
P.L.O.T.
Viktoria Tolstoy – ”Stealing moments” - Release
Göran Söllscher, gitarr
Mikael Neumann möter Amiralens storband
Familjelördag - En stackars liten haj
Guidad tur i Limhamns kalkbrott
Past Glories
Andreas Hourdakis kvartett
Olof Ramel sjunger Povel
GLENN MILLER ORCHESTRA - A Tribute To The Maestro
Visning av Torups slottsbibliotek
Chokladprovning Malmö
Allsångssommar med Trassliga Toner och jakten på den bästa sången
Moto Boy (SE) LIVE
Goran Kajfeš Tropiques
Familjelördag - Gunga på Kulturskolan
Allsångssommar i Torup med Pettson och Findus
Barcelona Flamenco Ballet: Carmen (ESP)
Alba August (SE) LIVE
GERD
Teddybjörnen Fredriksson – Filippa & morfar
Upptäck Victoria! - Harriet Nauer
Innestående biljett Victoria
Dolce (SE) LIVE - framflyttad till 27 april
Malin & Zink
Persson Sexa
Medlemskap i Mix Musik
Visning av Malmö rådhus
Malmö By Foot - Historisk vandring
Klimatkapellet ger "Vem är det som bestämmer?"
Kulturskolan dansar
Konsert med Rickard Söderberg
Bryggerivandring med ölprovning
Kristin Korb, Jocelyn Gould & Kristian Leth (US/CA/DK)
Steve Gunn (US)
Lucia di Lammermoor med Skånska Operan!
Torsdag på taket
Att räkna till noll
Trädvandring i Hyllie
Fågelsång i Hammarspark
Väsen + Hawktail (SE/US)